Delning av information mellan företag och myndigheter

Forskning i samverkan mellan privata företag och offentliga myndigheter har blivit alltmer omfattande. Ett fungerande samarbete kräver att de samverkande parterna ska kunna utväxla konfidentiell information på ett effektivt och säkert sätt. För att undvika problem är det nödvändigt att alla deltagare inom ett forskningsprojekt känner till att det är olika bestämmelser som gäller för myndigheter och privata företag när det handlar om vilka uppgifter som ska sekretessbeläggas.

Eftersom privata företag är konkurrensutsatta har det avgörande betydelse för dem att företagsspecifika uppgifter kan hemlighållas. Av den anledningen kan privata företag själva bestämma vilken information som ska vara hemlig och vilka åtgärder som ska vidtas för att hålla informationen hemlig. Enligt lag (1990:409) om skydd för företagshemligheter kan den som röjer företagshemligheter bli skadeståndsskyldig eller straffas med böter/fängelse.

VINNOVA arbetar under helt andra förutsättningar och är skyldig att följa offentlighetsprincipen. Handlingar som förvaras av VINNOVA kan vara allmänna handlingar som efter begäran ska lämnas ut till allmänheten. Men det innebär inte att alla uppgifter i allmänna handlingar är offentliga. Vissa uppgifter ska sekretessbeläggas enligt bestämmelser i offenlighets- och sekretesslag (2009:400)VINNOVA ska tillämpa 30 kap 23 § i offenlighets- och sekretesslag som ofta, men inte alltid, omfattar alla de uppgifter som företagen har möjlighet att hemlighålla.

Utöver detta omfattas alla anställda vid VINNOVA av 2 kap 1 §  offenlighets- och sekretesslag som säger att det är förbjudet att röja eller utnyttja sekretessbelagda uppgifter som man fått kännedom om på grund av sin anställning. Den som är anställd vid VINNOVA och bryter mot offenlighets- och sekretesslag bestämmelser kan straffas med böter eller fängelse. Om en uppgift är en företagshemlighet och även omfattas av sekretesslagens bestämmelser kan den som är anställd vid VINNOVA och röjer sådan uppgift bli skadeståndskyldig enligt 9 kap 3 § offenlighets- och sekretesslag.

Det är alltså en viss skillnad mellan vad privata företag kan hemlighålla och vad myndigheter ska hemlighålla. Den situationen kan medföra att privata företag känner oro inför att lämna information/handlingar till myndigheter som de samarbetar med. Av den anledningen är det viktigt att VINNOVA respekterar företagens behov. Det är VINNOVAs ambition att det ska finnas en rak kommunikation till privata företag om sekretessbestämmelsernas omfattning så att de ska få korrekt och relevant information innan de lämnar handlingar till VINNOVA.

VINNOVA har tydliga och väl fungerande rutiner för hanteringen av uppgifter som omfattas av sekretess. Privata företag ska kunna känna förtroende för VINNOVAs sätt att hantera offenlighets- och sekretesslag. Under förutsättning att konsekvenserna av att lämna information till VINNOVA klart framgår är det även möjligt för privata företag att hantera den här situationen.

Bokmärk och dela