För en innovativ offentlig verksamhet

Inspirationskonferens den 18 september

Är det möjligt att göra medborgare och företag mer nöjda med offentlig verksamhet samtidigt som arbetsglädjen ökar och kostnaderna minskar?

Vi tror det – om fler bra idéer i offentlig verksamhet fick en chans att förverkligas. Det gäller att hitta nya sätt att utföra och organisera offentliga tjänster utifrån medborgarnas och företagens olika behov. Med bibehållen rättssäkerhet, såklart. Vi tror att det går – men då behövs mer nytänkande och innovationer.

Hur ska vi bli bättre på att få fram och genomföra nya tjänster, processer, produkter, samverkansformer m.m.? Hur skapar vi system som gör att bra idéer blir verklighet? vad krävs av dig som ledare, medarbetare, tjänsteman eller politiker?

Med tonvikt på inspiration, lärande och intressanta exempel bjöd Innovationsrådet, VINNOVA, SKL och Länsstyrelsen i Västmanlands län in till en konferens om innovation i offentlig verksamhet.

Konferensen riktade sig till chefer i offentlig förvaltning (stat, kommun och landsting) förtroendevalda och andra som brinner för att utveckla offentlig verksamhet.

Efter dagen hoppades vi att fler vill, kan och vågar vara innovativa – och har ett större nätverk att ta hjälp av.

Dokumentation

Plenumföreläsningarna dokumenterades liksom några av WS, här kan du läsa merpdf 

Webb-tv

Passen i plenum och några utvalda workshoppar webbsändes. Du kan se alla videklippen i följd här:

Plenum föreläsningar som webb-tv sändes:

 

Sara Gillinson, Innovation Unit i Storbritannien, talade om "Radical Efficiency".
Offentlig sektor står inför en rad utmaningar. Om välfärden ska klaras framöver trots en åldrande befolkning och global konkurrens måste vi jobba smartare - vara innovativa. Men vad menas egentligen med innovation i offentlig verksamhet?
Sarah Gillinsons bilderpdf  eller se hennes presentation live
David Halpern, Behavioural Insigths Team, Storbrittanien berättade om Nudge & MINDSPACE - så kan kunskap om mänskligt beteende hjälpa individer att fatta bättre beslut.
Genom god kännedom om människors beteenden kan man påverka dem att fatta bättre beslut - utan att begränsa deras valmöjligheter.
David Halperns bilderpdf  eller se hans presentation live
Dagen inleddes av Dan Eliasson Innovationsrådets ordförande, Charlotte Brogren generaldirektör VINNOVA samt Håkan Sörman VD SKL och ledamot i Innovationsrådet.
Se inledningen live

Presentationer som visades under dagen

WS 1A Vad kan lean och systemsynsätt innebära för effektivitet och "kundnöjdhet
Jakob Brandt, Innovationsrådet
Innovationsrådetpdf 
WS 1B Kreativitet och idégenerering - så får du fler idéer på bordet
Jenny Åkerman, ordf Mensa Sverige
WS 1C Samverkanssprång - modeller och konkreta exempel på hur samverkan kan utvecklas till nytta för samhället
Ann Lindberg, SVA, Kajsa Lindberg Göteborgs univ, Michiko Muto Innovationsrådet och Annelie Kuusisto Mundighetsnätverket
SVApdf 
Göteborgs univpdf 
WS 1D Tjänstedesign utifrån livshändelser - hur gör man?
Martin Sparr Innovationsrådet, Lars Carlsson Skatteverket, Anders Persson LiU och Martin Fransson Karlstads univ
Skatteverketpdf 
WS 2A Bättre omsorg genom smartare upphandling av välfärdsteknologi
Mats Rundkvist Västerås stad, Niklas Tideklev Kammarkollegiet, Klas Danerlöv SKL och Nina Widmark VINNOVA
PP-bilderpdf 
WS 2B Kund- och brukarundersökningar som motor i innovationsarbetet?
Susanne Johansson Statskontoret
Statskontoretpdf 
WS 2C Tillit kontra kontroll - vilken styrning främjar motivation och innovation hos medarbetarna?
Lena Lindgren Förvaltningshögskolan Göteborgs univ
WS 2D Så driver medarbetarnas idéer på innovationsarbetet i näringslivet
Cai Strand Silverhanden AB, Lena Lundgren Umeå univ
Silverhanderpdf 
Umeå univpdf 
WS 3A "Co-production" - så kan brukarna själva bli en del av lösningen
Marie Pernebring SKL, Patrik Derk Telge Hovsjö och Kristin Lilieqvist Innovationsrådet
SKLpdf 
WS 3B Från kryptiska siffror till involvering och begripliga beslutsunderlag
Mattias Elg Linköpings univ
Linköpings univpdf 
WS 3D Nya ersättningsmodeller och finansieringsformer för ökad effektivitet, utveckling och långsiktighet
Tomas Bokström, Helena Orrevad och Fredrik Lindencrona SKL
SKLpdf 

Twitter

Konferensens hashtag var #InnOff12. Konferensen följdes även via VINNOVAs twitterkonton, @vinnovase.

Program

Se konferensens webbsida på Innovationsrådets webbplats.

Medverkade gjorde bla:

  • Dan Eliasson, Innovationsrådets ordförande
  • Charlotte Brogren, GD VINNOVA
  • Håkan Sörman, VD SKL
  • Sarah Gillinson, Innovation Unit, Storbritannien
  • David Halpern, Behavioural Insights Team, Storbritannien
  • Johanna Nählinder, Linköpings universitet
  • Joakim Kärnborg, Regionförbundet Östsam
  • Cecilia Olsson, Furulidens vårdboende Katrineholm

VINNOVA arrangerade följande WS under dagen:

Bättre omsorg genom smartare upphandling av välfärdsteknologi
Offentlig verksamhet kan vinna mycket på att använda innovativa lösningar. För att få tag i sådana innovationer kan upphandling användas som verktyg på olika sätt. Under workshoppen diskuteras upphandling och innovation med utgångspunkt från Västerås stads arbete för förnyelse i äldreomsorgen med hjälp av innovativ
välfärdsteknologi. Upphandlingsstödet vid Kammarkollegiet och VINNOVA presenterar sina respektive stödverksamheter riktade till upphandlande myndigheter. SKL berättar om sin nya skrift om innovationsvänlig upphandling.

Medverkande: Mats Rundkvist, Västerås Stad, Niklas Tideklev, Upphandlingsstödet vid Kammarkollegiet, Nina Widmark, VINNOVA
Moderator: Klas Danerlöv, SKL

Detaljer

Datum:
18 sep 2012, 09:30-18:00
Arrangör:
Innovationsrådet, VINNOVA
Plats:
Aros Congress Center
Ort:
Västerås
Genomförd: 18 september 2012